Od niej wszystko się zaczyna. Rysy twarzy, błysk w spojrzeniu, kształt ust. Wszystko co nas otacza, dla mnie zbudowane jest z tysiąca kropek i kresek. Dzięki tym drobnym, niepozornym ruchom cienkopisu lub rapidografu powstają historie, opowieści o relacjach, miłości, zaufaniu, potrzebie kontaktu z przyrodą, z drugim człowiekiem. Takie historie wymagają czasu, sporo czasu, godzin spędzonych nad białym arkuszem, który powoli zapełnia się formą i treścią. Kocham to robić. Bez tej miłości do tworzenia, zapewne nie powstałaby żadna z pieczołowicie wykropkowanych opowieści. Dzięki wyobraźni i zamiłowaniu do tej wymagającej techniki, w ciągu ostatnich niemalże 20 lat spod mojej dłoni wyfrunęło w świat sporo rysunków, grafik, obrazów, wprost do rąk tych, którzy tak jak ja, dostrzegają moc tkwiącą w kropce. Życzę sobie, aby ta twórcza przygoda trwała kolejne lata, a moją intencją jest, abyś TY była jej częścią.

Cześć, jestem Aneta, a właściwie Touanda.

To pseudonim, którym już prawie 20 lat sygnuję swoje rysunki i obrazy. Chociaż jestem rodowitą Katowiczanką, to od kilkunastu lat mieszkam i tworzę w Tychach. Lubię to miasto. Za zieleń, ruch, inspirującą przestrzeń. Uprawiam rysunek, ilustrację i malarstwo abstrakcyjne. Moje zamiłowanie do tworzenia bogatych w formy i kolory rysunków zaowocowało stworzeniem okładek do czasopism (Kwartalnik literacki WYSPA, Magazyn WEINSPIRE), a przede mną wciąż cel do zrealizowania, jakim jest zilustrowanie książki dla dzieci. Zawodowo jako specjalista ds. społeczno-kulturalnych, współorganizuję wystawy oraz prowadzę zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Lubię wychodzić z moją sztuką w przestrzeń wystawienniczą i jestem wdzięczna, że dotychczas miałam okazję zaprezentować swój wykropkowany świat na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, m in.: w Łodzi, Kętrzynie, Warszawie, Katowicach. To przemiłe uczucie, gdy ilustracje i rysunki znajdują swój nowy dom zarówno w Polsce, jak i zagranicą (Irlandia, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia). Jestem opiekunem artystycznym  Klubu Twórców Sztuki „Paleta” (TSM „Oskard”), a w latach2015-2020 należałam do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach. W 2020 roku zostałam wyróżniona przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za działalność artystyczną i upowszechnianie kultury.

Tworzę za pomocą tuszu, cienkopisów, pisaków. Dbałość o detale, wielobarwne, energetyczne formy, zamiłowanie do secesyjnych i roślinnych motywów oraz kobiecych twarzy, to cechy rozpoznawcze mojego stylu, które sprawiły, że autorskie projekty cieszą się coraz większą popularnością. Rysunek uważam za najlepszy środek, za pomocą którego przekazuję emocje, stany i procesy między człowiekiem, a otaczającą go rzeczywistością.

Dlaczego Ci o tym wszystkim iszę? Bo chcę ci pokazać, że to, czym się zajmuję, to nie tylko moje hobby i pasja, ale również ważna część życiowej ścieżki, która mocno siedzi korzeniami w kreatywnych wymiarach, dających ogrom radości i satysfakcji. Wierzę, że tę energię również i Tobie udaje się wyczuć, bo inaczej, nie czytałabyś teraz tych słów, nieprawdaż?

Słowo „Towanda” usłyszałam po raz pierwszy jako mała dziewczynka, oglądając film „Smażone zielone pomidory”. Przesłanie filmu tak bardzo mnie poruszyło, że słowo to na trwałe wryło się w moją pamięć. To okrzyk świadomej kobiety, wiedzącej, czego chce, podążającej swoją drogą pomimo przeciwności losu. Taka chciałam być, a film okazał się dla mnie początkiem wielkich zmian, źródłem odwagi i motywacji.

Od kilkunastu lat moją pasją jest rysunek, a źródłem inspiracji – wyobraźnia. To ona podsuwa wiele ciekawych wizji, którym nadaję realne kształt. W swoich pracach dotykam spraw ważnych: relacji międzyludzkich, stanów i procesów, które toczą się we wnętrzu każdego z nas. Uważam, że są pewne emocje, których nie da się wyrazić werbalnie – wówczas najlepszym środkiem przekazu jest dla mnie sztuka.

Słowo „Towanda” towarzyszy mi już od ćwierć wieku. Kiedy rozpoczynałam swoją artystyczną drogę rysowniczki, wiedziałam, że pseudonim musi być ściśle związany z tym słowem – tak bliskim mojej koncepcji życia. Stąd Touanda – podpis, którym od 16 lat sygnuję swoje prace rysunkowe i obrazy.

Nagroda i wyróżnienie w konkursie „Muza” za pracę rysunkową „Intuicja” – Centrum Sztuki Kartonovnia, Warszawa, październik/listopad 2014 roku

Artysta Lipca 2014 na portalu artystycznym Talent.pl – wygrana w konkursie „Qadransu Qltury”

Wyróżnienie i nagroda za pracę „Czułoświatłości” w konkursie plastycznym „Moja Muza i ja” – Mikołów, czerwiec 2014 roku

III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Dla niepokonanych” za pasję – rysunek i grafika, Warszawa, 2009 rok

Wyróżnienie i nagroda za rysunek „Pojednanie” na VI Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej – Dom Kultury Mikołów, 2009 rok

WYSTAWY I WYDARZENIA ARTYSTYCZNE

Wystawa „Okno na Kulturę”, Gemini Park Tychy, współorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach, 2021

Wystawa rysunku „ Przepływ”, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Tychach, październik 2020

Indywidualna wystawa rysunku „imPULSY” – Music Restaurante, Pszczyna, maj 2019

Indywidualna wystawa rysunku „imPULSY” – Biblioteka pod Antlantami, Wałbrzych, kwiecień–maj 2018

Wernisaż jednego obrazu „JA” – Galeria Łebski Dizajn, Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, marzec 2018

Indywidualna wystawa rysunku „Touanda” – restauracja „Do widzenia, do jutra” Warszawa, październik–listopad 2017 roku

Wystawa „ŚWIATŁOczułośc” rysunek, malarstwo – Galeria StrefArt, Tychy, grudzień 2016 roku

Udział w Polskim Festiwalu Sztuki „Orzeł” – Expo XXI, Warszawa, listopad 2016 roku

Zbiorowa wystawa „Artyści Cavalet” – Bolesławiecki Ośrodek Kultury, październik 2016 roku

Zbiorowa wystawa z okazji Jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach, kwiecień 2016 roku

Zbiorowa wystawa „Jasiński & Friends IV” – Amaristo, Galeria przy Teatrze, Warszawa, wrzesień 2015 roku

Indywidualna wystawa rysunku „Przepływy” – Miejski Dom Kultury w Mikołowie, maj 2015 roku

Indywidualna wystawa rysunku „Tropy”– po-za-nad – Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach, grudzień 2014 – styczeń 2015 roku

Interdyscyplinarna wystawa zbiorowa „Muza” pod patronatem Art Imperium – Centrum Sztuki Kartonovnia, Warszawa, październik 2014 roku

Indywidualna wystawa rysunku „Tropy” – po-za-nad – Wielokran, Tychy, sierpień–wrzesień 2014 roku

Wystawa pokonkursowa „Moja Muza i ja” – Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie, czerwiec 2014 roku

Wieczór Autorski „Cienie światłoczułości” – poezja, grafika, rysunki – Klub Osiedlowy Orion TSM Oskard, luty 2014 roku

Indywidualna wystawa rysunku i autorskiej biżuterii „Sztuka między książkami” – Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach, filia nr 2, styczeń–luty 2014 roku

Zbiorowa wystawa młodych artystów „Kulka na łyżce” – Loża, Kętrzyn, wrzesień 2013 roku

Wystawa „Wehikuł czasu” – Galeria Pojedyncza, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, maj 2013 roku

Indywidualna wystawa grafiki „Rysopisy” – SDK Tęcza,Tychy, marzec–kwiecień 2013 roku

Indywidualna wystawa rysunku – Klub Artystyczny Bakakaj, Tychy, marzec 2013 roku

Wystawa zbiorowa Artpub – Klub XIX, Łódź, 2010 rok

Indywidualna wystawa rysunku „Kadry wyobraźni”– SDK Tęcza, Tychy, styczeń 2010 roku

Cześć, jestem Aneta, a właściwie Touanda.
To pseudonim, którym już prawie 20 lat sygnuję swoje rysunki i obrazy. Od kilkunastu lat mieszkam i tworzę w Tychach. Uprawiam rysunek, ilustrację i malarstwo abstrakcyjne. Moje zamiłowanie do tworzenia bogatych w formy i kolory rysunków zaowocowało stworzeniem okładek do czasopism ( Kwartalnik literacki WYSPA, Magazyn WEINSPIRE), a przede mną wciąż cel do zrealizowania, jakim jest zilustrowanie książki dla dzieci. Zawodowo jako specjalista ds. społeczno-kulturalnych, współorganizuję wystawy oraz prowadzę zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach.
Lubię wychodzić z moją sztuką w przestrzeń wystawienniczą i dotychczas miałam okazję zaprezentować swój wykropkowany świat na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, m in.: w Łodzi, Kętrzynie, Warszawie, Katowicach. Autorskie ilustracje i rysunki znajdują swój nowy dom zarówno w Polsce, jak i zagranicą (Irlandia, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia). Jestem opiekunem artystycznym Klubu Twórców Sztuki „Paleta” (TSM „Oskard”), a w latach2015-2020 należałam do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach. W 2020 roku zostałam wyróżniona przez Ministra Kultury , Dziedzictwa Narodowego i Sportu za działalność artystyczną i upowszechnianie kultury. Współpracuję z firmą DoubleRoom, tworząc autorskie wzory tapet. Dbałość o detale, wielobarwne, energetyczne formy, zamiłowanie do secesyjnych i roślinnych motywów oraz kobiecych twarzy, to cechy rozpoznawcze mojego stylu.

Emocje, więzi, sięgające korzeni serca, to jedne z najlepszych źródeł inspiracji. Specjalnie dla wszystkich stanów, zdarzeń, korelacji miłosnych dedykowany jest cykl „with Love”. Spośród wszystkich uczuć, to właśnie miłość jest początkiem pięknych historii, relacji, łączących ludzi. Cykl ten obrazuje najważniejsze odcienie miłości, wśród których jest ODDANIE, WDZIĘCZNOŚĆ, czy ZROZUMIENIE. Wiele projektów w tym cyklu zostaje tworzonych na specjalnie zamówienie.

Głównym narzędziem pracy jest dla mnie cienkopis, ale nie sięgam, po pierwszy lepszy. Doświadczenie pokazało, że trwałość tuszu ma ogromne znaczenie, podobnie jak gładkie prowadzenie kreski i bezproblemowe stawianie ulubionych kropek. Dzięki temu mogę dopracowywać każdy detal na rysowanej twarzy, czy pojedynczym listku. Spośród wielu dostępnych na rynku produktów, to cienkopis kreślarski polskiej marki Rystor skradł moje serce. Rystor od 1968 roku jest czołowym na rodzimym rynku producentem narzędzi kreślarskich i piśmienniczych, a kilkuletnia już współpraca z nim zaowocowała powstaniem programu ambasadorskiego i od 2021 roku jako Touanda, jestem pierwszym oficjalnym Ambasadorem Rystora. Dzięki tej wyjątkowej współpracy powstała nowa linia opakowań cienkopisów z wykorzystaniem jednej z moich grafik. Jeszcze nie raz dam wam znać, jakie kolejne ciekawe wspólne projekty udało się zrealizować z tą polską marką.

Rysunek, to pojedynczy egzemplarz, pieczołowicie dopieszczany, co do ostatniej kropki. To czasochłonna technika, która sprawia, że oryginałów w ciągu roku uda mi się stworzyć tylko kilkanaście. Wychodząc naprzeciw waszym potrzebom i zapytaniom o dostępność grafik, od kilku lat wydaję serię kolekcjonerskich, wysokiej jakości wydruków GICLEE. Nie są to zwykłe printy lecz spersonalizowane egzemplarze, z nadanym numerem seryjnym i certyfikatem autentyczności, a każdy kolejny wydruk jest własnoręcznie przeze mnie wzbogacony dodatkowym akcentem kolorystycznym. Dzięki temu nie ma dwóch takich samych giclee w danej serii. O profesjonalny wydruk na najwyższej klasy drukarkach pigmentowych i bawełnianym papierze bezkwasowym dba Pracownia Druku Fotograficznego PMPrint z Rybnika. Jeśli zatem marzy Ci się plakat, lub wydruk, bo oryginał już zadomowił się u kogoś innego, to Giclee jest świetnym rozwiązaniem, a zapewniam, że jakość i trwałość użytych tuszy sprawi, że taki wydruk będzie cieszył twoje oko cały czas.

Każdy rysunek tworzony jest z intencją spokoju, szczęścia, miłości i harmonii. To ważne aby oddać same dobre emocje, energię skrytą w każdej stawianej kropce. Z potrzeby pochylenia się nad jakże ważnymi w tym pędzącym świecie stanami umysłu i serca, powstał cykl „Podążaj za żurawiem”. Ważne dla mnie było aby to czerwony żuraw origami został elementem przewodnim, sygnującym tę serię projektów. Czerwień obrazuje ciepłe uczucia, żuraw, to wolność nieskrępowanej wyobraźni, a papier origami, to nic innego jak nawiązanie do materiału, na którym powstają nowe opowieści o sile SPOKOJU, UWAŻNOŚCI, CISZY, ZAUFANIU, czy DOBRYCH INTENCJACH. Inspiracją do powstania nazwy tego cyklu i samej idei jest mały ceramiczny czerwony żuraw origami, który przyleciał ze mną z samej Japonii 3 lata temu i od tej pory intrygował siłą swojej wieloznaczności.

Udało mi się nabyć kilka rysunków Pani Anety, zarówno sobie jak i na prezenty bliskim mi osobom. Rysunki są pięknie wykonane, kolorowe, pełne treści i niesamowicie trafiają do odbiorcy. Można je komponować z różnymi ramkami i tworzyć swoje wersje wyjątkowych dzieł. Każde nawet najbardziej surowe wnętrze zyskuje dzięki nim kolor i charakter, co więcej moim zdaniem pięknie je ocieplają. Te prace, które mam, pasują do różnych pomieszczeń, ale łączy je jedno – wszystkie są piękne i ciepłe – niosą pozytywną energię.

Mam w swojej kolekcji kilka prac pani Anety. Wszystkie przepiękne, nieoczywiste.

Nadają wnętrzu niesamowitego klimatu.

Anetę poznałam wiele lat temu kiedy szukałam grafik do wnętrza domu, na jej prace natrafiłam w galerii internetowej i tak od tamtej pory obserwuje jej twórczość. W domu zagościły kolejne i kolejne prace…

Uwielbiam jej twórczość, wymowna pozostawiająca wiele do przemyśleń…

Wypracowany własny styl, który myśle jest już rozpoznawalny i tylko jej.

Udało mi się nabyć kilka rysunków Pani Anety, zarówno sobie jak i na prezenty bliskim mi osobom. Rysunki są pięknie wykonane, kolorowe, pełne treści i niesamowicie trafiają do odbiorcy. Można je komponować z różnymi ramkami i tworzyć swoje wersje wyjątkowych dzieł. Każde nawet najbardziej surowe wnętrze zyskuje dzięki nim kolor i charakter, co więcej moim zdaniem pięknie je ocieplają. Te prace, które mam, pasują do różnych pomieszczeń, ale łączy je jedno – wszystkie są piękne i ciepłe – niosą pozytywną energię.

Mam w swojej kolekcji kilka prac pani Anety. Wszystkie przepiękne, nieoczywiste.

Nadają wnętrzu niesamowitego klimatu.

Anetę poznałam wiele lat temu kiedy szukałam grafik do wnętrza domu, na jej prace natrafiłam w galerii internetowej i tak od tamtej pory obserwuje jej twórczość. W domu zagościły kolejne i kolejne prace…

Uwielbiam jej twórczość, wymowna pozostawiająca wiele do przemyśleń…

Wypracowany własny styl, który myśle jest już rozpoznawalny i tylko jej.

Jeśli któraś z moich prac szczególnie Ci się spodobała, możesz nabyć jej oryginał lub kopię w formie wysokiej jakości wydruku.

Szczegółowych informacji o możliwości zakupu moich prac udzielam telefonicznie lub e-mailem

+48 535 800 756  touanda@op.pl

odwiedź mnie na moich profilach social media

Jeśli któraś z moich prac szczególnie Ci się spodobała, możesz nabyć jej oryginał lub kopię w formie wysokiej jakości wydruku.

Szczegółowych informacji o możliwości zakupu moich prac udzielam telefonicznie lub e-mailem

+48 535 800 756  touanda@op.pl

odwiedź mnie na moich profilach social media